روسیه ستاره بسکتبال آمریکا را در مبادله با دلال اسلحه آزاد کرد

روسیه ستاره بسکتبال آمریکا را در مبادله با دلال اسلحه آزاد کرد

بریتنی گراینر

منبع تصویر،REUTERS

توضیح تصویر،بریتنی گراینر در ماه اوت به ۹ سال حبس محکوم شد

آمریکا و روسیه بریتنی گراینر، ستاره بسکتبال آمریکا زندانی در روسیه را با ویکتور بوت، دلال سابقه دار اسلحه که به مدت ۱۲ سال در آمریکا زندانی بود، مبادله کردند.

جو بایدن،‌ رئیس جمهور آمریکا گفت که خانم گراینر از نظر جسمی سالم است و با پروازی از طریق امارات متحده عربی به آمریکا بازگشته است.

آقای بایدن در کاخ سفید گفت: «خوشحالم که بریتنی روحیه خوبی دارد. او برای بهبودی به زمان نیاز دارد.»

بریتنی گراینر در ماه فوریه ( ده ماه پیش) در زمانی که برای انجام مسابقه بستکتبال به روسیه رفته بود، در فرودگاه مسکو به دلیل داشتن حشیش دستگیر و ماه گذشته به ۹ سال حبس محکوم شد.

دولت بایدن در ژوئیه گذشته مبادله زندانیان را به روسیه پیشنهاد کرد، به این دلیل که می‌دانست مسکو مدت‌ها به دنبال آزادی ویکتور بوت است.

گفته شده که این دو زندانی درهواپیماهایی خصوصی از آمریکا و روسیه به فرودگاه ابوظبی آورده شدند و سپس به کشورهایشان بازگشتند.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد:«شهروند روسیه به وطن خود بازگردانده شده است.»

شرل، همسر خانم گراینر در سخنانی در کاخ سفید از تلاش‌های دولت بایدن برای آزادی او تقدیر کرد.

ویکتور بوت

منبع تصویر،REUTERS

توضیح تصویر،عکس آرشیوی- ویکتور بوت در سال ۲۰۱۰ از تایلند به آمریکا مسترد شد

میانجی‌گری عربستان و امارات

در بیانیه مشترک عربستان سعودی و امارات گفته شده که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به همراه محمد بن زاید آل نهیان،‌ رئیس امارات متحده عربی نقش مهمی درمیانجی‌گری برای تبادل این دو زندانی داشته‌اند.

ولیعهد عربستان که روابط خوبی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دارد، در سپتامبر گذشته در مبادله بین صدها زندانی که در روسیه و اوکراین نگهداری می‌شدند، نقش داشت.

هنگامی که مذاکرات برای تضمین آزادی بریتنی گراینر در تابستان آغاز شد، آمریکا به صراحت اعلام کرد که مایل است پل ویلان، تفنگدار سابق دریایی این کشور که در روسیه زندانی است، در این مبادله شرکت کند. اما مشخص شد که آقای ویلان که در سال ۲۰۱۸ به دلیل جاسوسی زندانی شده، بخشی از مبادله روسیه نخواهد بود.

در همان زمان روسیه در بیانیه‌ای به این اختلاف نظر بین دو کشور اشاره کرد وگفت: «واشنگتن قاطعانه از شرکت در گفتگوها درباره گنجاندن ویکتور بوت در طرح مبادله امتناع کرده است.»

اما در پایان رئیس جمهور بایدن دستور آزادی ویکتور بوت را که در حال گذراندن حبس ۲۵ ساله‌اش در آمریکا بود، امضا کرد.

ویکتور بوت به دولت و گروه‌های در حال جنگ اسلحه می‌فروخت و در تمام کشورهای جهان تحت تعقیب بود.bbc

Related posts