کرزی: کشورهای غربی در بحران افغانستان سهیم اند

رئیس‌جمهور سابق افغانستان اظهار داشت: دولت‌های غربی با سیاست‌های خود در ایجاد ناامنی در افغانستان و آوارگی و مهاجرت مردم این کشور سهیم هستند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، «حامد کرزی» رئیس‌جمهور سابق افغانستان در یاداشتی در رسانه آلمانی «دویچه‌وله» نوشت:کشورهای پیشرو غربی با سیاست‌های خود در ایجاد هرج و مرج در افغانستان و افزایش مهاجرت‌ها در پی این ناامنی‌ها دخیل هستند.
وی افزود: «به نظر من، مهاجرت‌های اخیر از افغانستان (و برخی جوامع آسیای غربی) نتیجه هرج و مرج، جنگ و آوارگی انسانی است که سیاست‌های کشورهای پیشرو غربی در آن نقش داشته‌اند.»
وی تصریح کرد: سهم مردم افغانستان در ایجاد این وضعیت کمتر از آن است که بسیاری تصور می‌کنند.
کرزی همچنین با بیان اینکه بیشترین شمار مهاجران افغان حاضر در اروپا، در کشور آلمان زندگی می‌کنند، اظهار داشت: مردم ما این قابلیت را دارند که اگر زمینه برای شان مهیا باشد، سهم خوبی را در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی ایفا کنند.
وی همچنین به دلیل سیاست مهاجرپذیری آلمان این کشور را شایان احترام بسیار دانست و از نقش این کشور در زمان هجوم نظامیان شوروی به افغانستان و کمک‌های پس از اتمام حاکمیت طالبان در سال 2001 نیز قدردانی کرد.
در حالیکه آلمان برگزاری انتخابات پارلمانی را پیشرو دارد، کرزی ابراز امیدواری کرد که آلمان پس از انتخابات هم به نقش مثبتش در افغانستان، به ویژه در عرصه آموزشی، بالا بردن قابلیت‌های مکانیسم‌های امنیتی این کشور، کمک‌های توسعه‌ای و دیگر کمک‌ها برای تامین صلح در افغانستان ادامه دهد.
رئیس‌جمهور سابق افغانستان در این یادداشت آلمان را قدرتی مورد احترام در عرصه بین‌المللی دانست و اظهار داشت که برای تداوم این جایگاه این کشور به اقتداری قوی برخاسته از انتخابات پیش روی خود نیاز دارد.

نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک

Related posts

Leave a Comment