ابراز نگرانی فرانسه از موضع آمریکا درباره برجام

وزیر خارجه فرانسه از موضع دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، درباره توافق هسته‌ای با ایران ابراز نگرانی کرده است.

ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه در دانشکده مطالعات سیاسی پاریس گفته است: „در این مقطع نگران موضع دونالد ترامپ هستم. اگر این توافق زیر سوال برود، ایران خواهد گفت: پس باید سلاح هسته‌ای داشته باشیم ‚. ما در جهان بسیار خطرناک و پیچیده‌ای زندگی می‌کنیم.“

آقای لو دریان گفته توافق هسته‌ای با ایران کمک می‌کند که ایران به سمت دستیابی به سلاح هسته‌ای نرود، و بر همین مبنا باید ادامه اجرای توافق تضمین شود.

مقام‌های دولت دونالد ترامپ منتقد توافق هسته‌ای با ایران هستند. به تازگی نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل گفته است اگر آقای ترامپ، در گزارش دوره‌ای دولت به کنگره، پایبندی ایران به توافق را تایید نکند، این به معنی خروج آمریکا از توافق نیست، بلکه کنگره باید در این زمینه تصمیم بگیرد.

پیش از این امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه نیز تاکید کرده است که این کشور توافق جامع هسته‌ای با ایران را یک „توافق خوب“ می‌داند و معتقد است که این توافق جایگزینی ندارد.

موضع رسمی ایران این است که این کشور تحت هیچ شرایطی دنبال سلاح هسته‌ای نخواهد رفت.

امروز، چهارشنبه ۱۵ شهریور، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران درباره تهدیدی که کشورهای مسلح به جنگ‌افزار هسته‌ای متوجه دیگران می‌کنند هشدار داده است.

او با اشاره به آزمایش‌های هسته‌ای کره شمالی گفته است: „تهدید کشورهایی که به سلاح اتمی دست یافته‌اند، بازی بسیار خطرناکی برای کل جهان است.“

آقای روحانی در عین حال آمریکا را در تنش کره شمالی مقصر دانسته و گفته: „کره شمالی به خاطر موجودیت خود و در برابر

 تهدید مسیر کنونی را انتخاب کرده است. واشنگتن مرتبا کره شمالی را تهدید می‌کند.“

bbc

Related posts

Leave a Comment